wertykulator

Działania ogrodnicze, w tym pielęgnacja trawnika i roślin, to czynności, które wymagają wielkiego poświęcenia. Aby uprawy były piękne, zdrowe i zachwycające warto wykorzystywać różnorodne techniki działań, jak również specjalistyczne urządzenia i akcesoria. Jednym z przydatnych urządzeń wertykulator. Czym one jest oraz jakie pełnie zadanie? Jak wygląda budowa tego urządzenia? Jak wybrać odpowiedni mechanizm do potrzeb i oczekiwań?

Czym jest wertykulator i jakie posiada funkcje?

Dbanie o trawnik, jego wygląd i wzrost wymaga od ogrodnika stosowania wielu specjalistycznych zabiegów. Wśród nich można wyróżnić czynności związane ze spulchnianiem gleby czy polepszaniem warunków wzrostu zasadzonych gatunków roślin. Urządzeniem, które znacznie ułatwia wszelkiego rodzaju prace jest wertykulator – narzędzie z długimi ostrzami, tworzącymi w ziemi charakterystyczne rowki.

Główną funkcją oraz zadaniem tego rodzaju narzędzia jest napowietrzanie gleby. Stwarzanie idealnych warunków do wzrostu i rozwoju trawy. Kolejną rolą mechanizmu jest usuwanie wszelkich niedogodności i przeszkód, które stoją na drodze rosnących odmian. Dzięki tego rodzaju czynnościom możliwe jest szybsze i skuteczniejsze przedostawania się do korzeni wody oraz wszelkich substancji mineralnych. Jakie rodzaje wertykulatorów istnieją na rynku? Które z nich warto wykorzystać na swojej działce?

Rodzaje i typy urządzeń ogrodniczych

Urządzenia do pielęgnacji trawnika różnicuje w szczególności budowa, jak również rodzaj zasalania. Każdy z wymienionych typów mechanizmów nadaje się do innego rodzaju prac. Akcesoria najczęściej dobierane są pod względem wielkości i jakości upraw, a także częstotliwości użytkowania maszyny. Wśród popularnych sprzętów znajdują się wertykulator:

 • ręczny,
 • elektryczny,
 • spalinowy,
 • ciągnikowy.

Urządzenia spalinowe, to najbardziej powszechne rozwiązanie, a ostatnie z wymienionych wykorzystywane są na wielkich powierzchniach. Ręczne akcesoria wymagają od ogrodnika wykorzystania wielkiej siły mięśniowej i poświęcenia sporej ilości czasu. Stosowane są na niewielkich, prywatnych działkach ogrodniczych.

Jak wybrać odpowiedni wertykulator? Które z mechanizmów spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników przyrody? Czym kierować się podczas zakupu sprzętu?

Wybór sprzętu do pielęgnacji trawnika

Głównym czynnikiem który należy uwzględnić podczas zakupu mechanizmu jest jego cel i przeznaczenie. Warto określić rodzaj prac i stopień ich zaawansowania. Dopasować rodzaj zasilania do własnych potrzeb i możliwości, jak również uwzględnić cenę i dodatkowe możliwości urządzenia.

Do najważniejszych cech i parametrów wertykulatorów należą:

 • rodzaj zasilania – prąd, akumulator, paliwo, itp.,
 • typ ostrza,
 • moc silnika,
 • rodzaj walka w silniku,
 • pojemność zbiornika paliwa w urządzeniach spalinowych,
 • rozmiary sprzętu,
 • waga,
 • producent, itp.
[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here