Opieka nad seniorem w Niemczech – podstawowe informacje

Opieka nad starszymi osobami nie zawsze należy do najprostszych zadań. Rodziny seniorów z Niemiec często korzystają więc z możliwości zatrudnienia do pomocy kogoś z zewnątrz, w tym również opiekunek z Polski. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kto może podjąć pracę?

Kandydaci, chcący zajmować się zawodowo seniorami na terenie Niemiec, powinni przede wszystkim posiadać udokumentowane zaświadczenie o umiejętnościach w opiece nad starszymi osobami. Często są to referencje od poprzednich klientów, przydadzą się również rozmaite dyplomy i certyfikaty poświadczające np. odbycie kursu pierwszej pomocy i innych niezbędnych w tym zawodzie szkoleń.

Wiele firm zwraca również uwagę na stan zdrowia kandydata, jego sprawność fizyczną i kondycję psychiczną. Konieczność stanowi tu przyjazne usposobienie, chęć pomocy drugiej osobie i duża empatia. Sporadycznie potrzebne jest dodatkowo prawo jazdy kat. B. Opieka nad seniorami w Niemczech narzuca również obowiązek przynajmniej podstawowego komunikowania się w języku niemieckim.

Jakie zadania czekają na opiekunkę?

W tej kwestii wiele zależy od konkretnego seniora. Inaczej praca ta wygląda w przypadku osób, które samodzielnie się poruszają i wymagają jedynie niewielkiej pomocy, a czym innym jest opiekowanie się starszym, leżącym człowiekiem, który ma niedowład, zaniki pamięci i problemy ze słuchem lub mową. Na pewno trzeba przygotować się na podstawowy zakres obowiązków, a więc gotowanie, podawanie leków i jedzenia (często również karmienie), sprzątanie, pomoc w myciu, goleniu, ubieraniu.

Dodatkowo należy stale, przez całą dobę, kontrolować stan zdrowia podopiecznego, wypełniać mu czas, jeśli to możliwe – zabierać na wycieczki, spacery, do znajomych. Opieka nad seniorami w Niemczech nie dotyczy jednak z reguły czynności typowo medycznych – tym często zajmuje się pielęgniarka lub lekarz.

Co zapewnia pracodawca?

Osoby chętne do tego, by zajmować się opieką nad seniorami w Niemczech z reguły zgłaszają się do odpowiednich firm, oferujących takie zajęcie. Kandydat może liczyć na legalne zatrudnienie, dobre zarobki, a poza tym ma zapewnione ubezpieczenie, bezpłatne wyżywienie i dach nad głową oraz darmowy przejazd do Niemiec i z powrotem.

Często w grę wchodzą także dodatkowe korzyści. Są to między innymi premie finansowe oraz podnoszenie kwalifikacji w postaci szkoleń. Część pracodawców dba o rozwijanie umiejętności językowych zatrudnionych, opłacając im kurs niemieckiego.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here