Olej roślinny – jakie odmiany są warte uwagi

Naturalne składnik są najlepiej przyswajalne przez organizm. Dlatego warto sięgać po produkty, które daje na matka natura. Oleje roślinne są jednymi z nich. Jakie odmiany powinny zwrócić naszą uwagę?

Oleje roślinne – jakie cenne związki zawierają?

Olej kojarzy nam się z kuchnią. Spełnia tam bowiem wiele funkcji. Służy nam do smażenia czy przygotowywania sałatek. Każda odmiana oleju posiada pewne właściwości. Jedne z nich nadają się wyłącznie do smażenia, inne będą świetnie pasowały do sałatek. Najzdrowsze dla naszego organizmu są oleje tłoczone na zimno. Zawierają one bowiem duże ilości kwasów omega-3 i omega-6. W odpowiednich proporcjach pomogą one w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Dlatego warto wiedzieć, które oleje włączyć do codziennej diety. W kuchni najczęściej sięgamy po olej słonecznikowy. Odmiana ta jest bogatym źródłem witaminy E. Pod tym względem żaden inny olej nie zawiera jej więcej. Zdrowszy od słonecznikowego jest natomiast olej rzepakowy. Wynika to z odpowiedniej proporcji wspomnianych kwasów omega-3 i omega-6. Olej rzepakowy zawiera bardzo duże ilości tych pierwszych. Poza tym jest bogaty w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A,D3, E i K. Co ciekawe, ten rodzaj oleju jest przydatny zarówno w postaci rafinowanej jak i nierafinowanej.

Olej roślinny – sezamowy, lniany oraz oliwa z oliwek

Najzdrowszym olejem roślinnym jest oliwa z oliwek. Odmiana extra virgin to jej najlepsza wersja, której kwasowość nie jest większa niż 0,08%. Wpływ oliwy na organizm jest bardzo istotny. Pozwala bowiem zredukować poziom „złego” cholesterolu i obniżyć ciśnienie krwi. Poza tymi najpopularniejszymi odmianami warto jednak sięgnąć także po mniej popularne wersje. Mamy tuna myśli chociażby olej sezamowy i lniany. Ten pierwszy znany jest zapewne wszystkim miłośnikom kuchni azjatyckiej. Orzechowy posmak jest bowiem jednym ze znaków rozpoznawczych tamtejszej kuchni. Sezamowy olej roślinny jest źródłem witaminy A, E i tych z grupy B. Jego spożywanie pomoże także obniżyć ciśnienie krwi. Olej lniany natomiast polecany jest szczególnie kobietom. Poprawia bowiem samopoczucie podczas miesiączki i sprawdza się w regulacji hormonów.

Olej roślinny w kosmetyce – jakie ma zastosowanie?

Gastronomia to jednak nie jedyna branża, w której wykorzystuje się oleje roślinne. Sprawdzają się one także w przemyśle kosmetycznym. Naturalne składniki są bowiem w pełni bezpieczne dla człowieka. Nie powodują alergii i działają bardziej dogłębnie niż laboratoryjne substytuty. Producenci kosmetyków dostrzegli także współczesny trend panujący na rynku. Coraz więcej ludzi rezygnuje bowiem z chemicznych kosmetyków na rzecz tych naturalnych. Dlatego korzystają z usług najlepszych dystrybutorów. Muszą oni spełniać rygorystyczne normy dotyczące jakości produktów. Dotyczy to także olejów roślinnych. Jednego z dostawców znajdziesz tutaj http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. Olej roślinny jest więc bardzo cennym surowcem. Dlatego warto sięgać po jego najlepsze odmiany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here