Ogrodzenia budowlane

Ogrodzenia budowlane to urządzenia służące do odgradzania różnego typu terenów, szczególnie placów budowy oraz przeprowadzanych na świeżym powietrzu remontów. Do tych najczęściej stosowanych należą ogrodzenia tymczasowe – które można swobodnie instalować w wybranym miejscu oraz deinstalować po zakończeniu prac. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – dlaczego warto korzystać z ogrodzeń tymczasowych, jakie ich rodzaje możemy znaleźć oraz gdzie warto się w nie zaopatrywać.

Ogrodzenia tymczasowe – zabezpieczenie placu budowy

Konieczność odgradzania placów budowy wynika z odpowiednich zapisów prawnych. Ogrodzenie jest stawiane przede wszystkim w celu zabezpieczenia mienia znajdującego się na terenie budowy, a także – uniemożliwienia wstępu osobom z zewnątrz. Jak dobrze wiemy, obecność osób nieupoważnionych na placu budowy może zakończyć się wypadkiem, szczególnie gdy znajdą się w strefie podwyższonego ryzyka, bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Teren budowy odgradzany jest jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. W trakcie ich prowadzenia, jego wielkość i układ może ulegać zmianie. Zgodnie z przyjętymi normami, ogrodzenia stosowane na placach budowy powinny byś wysokie na przynajmniej 1,5 metra, choć w wielu przypadków stosuje się ogrodzenia wyższe – dochodzące nawet do 1,80 lub 2 metrów wysokości.

W przypadku stref szczególnie niebezpiecznych należy zastosować dodatkowe ogrodzenia. Przykładowo, odgradzając wysokie budowle niosące ryzyko zawalenia – powinniśmy umieścić barierki w odległości wynoszącej przynajmniej 1/10 część wysokości budynku.

Rodzaje ogrodzeń budowlanych

Z jakich rodzajów ogrodzeń budowlanych korzysta się najczęściej? Przede wszystkim wskazać należy na ogrodzenia wykonane z siatki plecionej. Są stosunkowo tanie, lekkie (a przez to – łatwe w transporcie) oraz proste w montażu i demontażu. Stosowane są głównie jako zabezpieczenie przed kradzieżą oraz wtargnięciem na teren budowy osób niepożądanych. Trudno je sforsować (wyginają się pod wpływem ciężaru ludzkiego ciała), a jeśli do tego dojdzie – wywołują dużo hałasu. Siatka instalowana jest na specjalnych słupach (drewnianych lub metalowych) również montowanych na określony czas.

Odmiennym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu osłon panelowych. Są o wiele solidniejszym typem ogrodzenia, całkowicie uniemożliwiającym dojrzenie tego, co dzieje się wewnątrz placu budowy. Nadają się do stosowania między innymi w budowach przeprowadzanych na terenie zabudowanym i w bezpośrednim sąsiedztwie stałych mieszkańców.

Niektóre formy ogrodzeń można uzupełnić o dodatkowe elementy – takie jak furtki, bramki lub bramy – które pozwolą wpuszczać na teren budowy jedynie osoby uprawnione.

W ogrodzenia tego typu zaopatrzyć się możesz w internetowym sklepie Easy Fence, dostępnym pod adresem: https://easyfence.pl/uslugi/ogrodzenie-tymczasowe/. Oprócz możliwości zakupu ogrodzeń tymczasowych, Easy Fence oferuje także możliwość ich okresowego wynajmu. Oprócz ogrodzeń tymczasowych, w ofercie znajdziemy także bramy, barierki, przesłony, kontenery i stróżówki budowlane, różnorodne formy zabezpieczenia drogowego oraz inne narzędzia stosowane na placach budowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here