Najlepsza sucha karma dla kota

Kiedy kupujemy dla naszego kota pożywienie, powinno ono być zróżnicowane. Oznacza to, że jest w nim miejsce zarówno na karmę mokrą, jak i karmę suchą. Choć zdaniem wielu weterynarzy i doświadczonych hodowców kotów, karma mokra jest lepsza, niekiedy pożywienie suche pozostaje jedynym wyjściem. Bywa tak na przykład wtedy, kiedy wychodzimy z domu na dłuższy czas albo kiedy z jakichś względów musimy precyzyjnie liczyć budżet (np. na wakacjach). Ma to znaczenie także wtedy, kiedy często zostawiamy posiłek dla obcych kotów. Zwłaszcza zima przy niskiej temperaturze mokra karma może po prostu zamarznąć i niewiele z niej będzie wtedy pożytku. Na co warto zwrócić uwagę, kiedy wybieramy karmę suchą i czy można ja dobrać tak, by nasz pupil dostał wszystko to, co jest niezbędne?

Kiedy możemy powiedzieć, że sucha karma jest dobra?

Pamiętajmy o tym, że z ewolucyjnego punktu widzenia kot jest łowcą i mięsożercą. Jego żołądek nie potrafi trawić dużej ilości zbóż i nigdy się tego nie nauczy. Z tego powodu najlepsza karma sucha dla kota to taka, która nie zawiera zbóż ani zbyt dużej ilości innego rodzaju węglowodanów, a składa się głównie z białka dobrej jakości. Dobrej jakości białko jest odzwierzęce, a najlepiej, jeżeli pochodzi z wysokogatunkowego mięsa, a nie chociażby z podrobów.

Zwracajmy uwagę na to, aby kontrolować ilość węglowodanów w porcji jedzenia. Nadwaga, z którą boryka się wiele kotów na co dzień przebywających w domu, bardzo często wynika z tego, że właściciele nie potrafią dopasować ilości porcji karmy bez zbóż i karmy zbożowej. Karma z wyższą zawartością białka jest znacznie bardziej energetyczna, zatem kotu w zupełności wystarczy znacznie mniejsza porcja, niż w przypadku karmy wysokowęglowodanowej.

Jakie dodatki powinny znajdować się z suchej karmie dla kota?

Podobnie jak w przypadku karm dla psów, także karmy kocie mogą zawierać wiele zróżnicowanych dodatków, które mogą poprawić przyswajalność poszczególnych makroskładników, a także dostarczyć naszemu podopiecznemu wielu cennych mikroelementów oraz witamin. Które dodatki są szczególnie wartościowe?

Najlepsza sucha karma dla kota to taka, która zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe z gatunku Omega – 3 oraz Omega – 6. Pełnią one wiele bardzo istotnych funkcji w kocim organizmie. Dbają o serce oraz prawidłowy hematokryt (zapobiegają sklejaniu się płytek krwi), zapewniają prawidłowy transport płynów ustrojowych oraz wody wewnątrz organizmu, oraz wzmacniają błony komórkowe. To rzadko spotykany, ale cenny dodatek w przypadku karmy suchej. Jeżeli nie chcemy dopłacać do droższych karm, warto rozważyć suplementację kwasami Omega. Można także od czasu do czasu dać kotu kawałek tłustej ryby, która zawiera wspomniane kwasy tłuszczowe.

Sucha karma powinna zawierać także wysoką zawartość tauryny. Choć koty mogą ją samodzielnie syntetyzować z cysteiny, warto zadbać o dzienną podaż substancji w ilości 300-500mg/kg. Brak tego białka może powodować wiele poważnych schorzeń, w tym zwyrodnienie siatkówki, kardiomiopatię, a nawet niepłodność.

Przy zakupie, zwracajmy także uwagę na odpowiednio wysoką zawartość mięsa w karmie suchej. Choć na półkach sklepowych zdarza się znaleźć i takie produkty, które zawierają 10-15% mięsa, szkoda zawracać sobie nimi głowy. Najlepsza sucha karma dla kota to taka, która ma w sobie przynajmniej 50% tego składnika, a najlepiej jeszcze więcej.

Wybierając karmę, zwróćmy także uwagę na jej profil witaminowy, a zwłaszcza zaspokojenie dziennego zapotrzebowania w dziennej porcji. Najważniejsze witaminy dla kota to te z grupy B, ale także witamina A, E oraz D (czyli rozpuszczalne głównie w tłuszczach). Niezwykle istotna jest także kompleksowa zawartość minerałów. Istotny przy tym jest stosunek wapnia do fosforu. Powinien on wynosić od 1,2:1 do 1,5:1. Zbyt wysoka zawartość wapnia w kociej karmie może w dłuższej perspektywie doprowadzić do problemów z nerkami oraz układem moczowym.

Zawartość węglowodanów w suchej karmie nie powinna przekroczyć 15%. Najlepiej byłoby znaleźć karmę, która ma poniżej 10%, ale nie jest to łatwe.

O czym jeszcze warto wiedzieć, kiedy wybieramy suchą karmę?

Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie dawać kotu karmy przeterminowanej. Pomimo tego, że jest to karma sucha, z biegiem czasu wietrzeje i traci swoje właściwości. Poza tym chyba nikt nie lubi starego jedzenia, prawda? Także z tego powodu znacznie lepiej jest kupować opakowania mniejsze, ale robić to częściej niż kupić kilkukilogramowy worek raz na trzy tygodnie. Zwłaszcza jeżeli zdecydowaliśmy się tylko na jednego kota, a nie kilka.

Sucha karma powinna być przechowywana w miejscu chłodnym i pozbawionym wilgotności. Jeżeli do środka dostanie się woda, niestety bardzo łatwo powoduje psucie się pożywienia. Kiedy dobieramy karmę dla dorosłych kotów albo małych kociąt, różnica dotyczy głównie rozmiaru fragmentów karmy i ich twardości. Wersje dla małych kociąt zawierają przeważnie więcej małych drobin, które nie są tak twarde, jak w przypadku karmy dla kotów dorosłych.

Choć przyjmuje się, że sucha karma powinna stanowić mniejszą część kociego jadłospisu, nie zawsze jest to zły wybór. Pamiętajmy jedynie o tym, aby wybierając karmę postawić przede wszystkim na jakość, a nie ilość składników. Dobrze odżywiony kot to taki, któremu jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne substancje w określonej ilości. Nigdy jednak nie jest to kot przekarmiony i otyły.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here