Montowanie nowoczesnej fotowoltaiki

Nie od dziś wiadomo jak ważną kwestią jest produkcja energii elektrycznej. Można zauważyć, że w dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji całe mnóstwo rozwiązań, które pozwalają na efektywne produkowanie prądu na potrzeby naszych domów. Takie opcje są naprawdę świetne i na przestrzeni kilku lat mogą one wygenerować ogromne oszczędności. Przykładem instalacji generujących darmową energię jest instalacja fotowoltaiczna.

Jakie panele wybrać?

Decyzja o wyborze paneli fotowoltaicznych może być dość trudna dla laików. Takie osoby powinny więc przed zainwestowaniem w fotowoltaikę nieco o tym poczytać. Należy przede wszystkim wiedzieć o tym fakcie, że panele fotowoltaiczne mają różną wydajność oraz niektóre z nich dość szybko tracą swoją nominalną moc. Obecnie wyróżnić możemy panele:

  • monokrystaliczne,
  • polikrystaliczne,
  • z krzemu amorficznego.

Oprócz nich spotyka się również inne wersje paneli, ale one są już zdecydowanie mniej popularne. W naszym kraju za najbardziej doceniane uważa się panele polikrystaliczne. Ich bardzo dużą zaletą jest to, że są one w stanie produkować ogromne ilości energii elektrycznej nawet wówczas gdy pogoda nas nie rozpieszcza. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne działają skutecznie w czasie dni pochmurnych oraz zimą. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest to, że panele muszą być umieszczone na dość dużej powierzchni. Idealnie sprawdzi się więc powierzchnia naszego dachu.

Zasada działania fotowoltaiki

Ogólnie rzecz biorąc, fotowoltaika nie zaskakuje bardzo pod względem sposobu wytwarzania energii elektrycznej. W instalacjach tego typu kluczową rolę odgrywa reakcja płytki krzemowej z fotonami niesionymi na powierzchnię ziemi wraz z promieniami słonecznymi. Na skutek uderzenia fotonów we wspomnianą płytkę z półprzewodnika, dochodzić będzie do wybijania elektronów. Efekt jest taki, że pomiędzy płytką a warstwą folii aluminiowej powstanie napięcie prądu stałego. Konieczne jest przeprowadzenie konwersji takiego prądu w prąd zmienny. Do tego zadania wykorzystywane są falowniki, które fachowo nazywane są również inwerterami. Niektóre ich modele wyposażone są w moduł sieciowy pozwalający na stworzenie bezprzewodowego połączenia pomiędzy inwerterem a routerem. W efekcie na ekranie naszego telefonu komórkowego można śledzić jak obecnie wygląda produkcja prądu w naszej instalacji. Wystarczy tylko zainstalować odpowiednią aplikację.

Na ten moment fotowoltaiki nie montuje się już tylko na dachach. Bardzo często wybieraną opcją są stelaże, które mogą być umieszczone na elewacji naszego domu. Ze względów różnego nasłonecznienia może być też tak, że stelaż umieszczony będzie na gruncie.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here