Korzystne zakupy: najlepsze strategie

Udane zakupy dają nam dużo satysfakcji. Mamy poczucie spełnienia jednego z obowiązków, a zarazem zaoszczędzenia czy wydania rozsądnej ilości pieniędzy. Jednak żeby zakupy były tak udane, potrzebny jest dobry plan. Dlatego dziś przedstawiamy najlepsze strategie, by to osiągnąć.

1. Dobrze się przygotuj

Zakupy dobrze zacząć dużo wcześniej, jeszcze zanim wyjdziesz z domu. Pewnie wiesz, że sklepy stosują różne psychologiczne sztuczki, by przekonać cię do kupna większej ilości towarów – odpowiednią ekspozycję, opakowania, oświetlenie itp. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś psychologię zakupów zastosował dla własnych korzyści. Zacznij od… posiłku. Kiedy jesteśmy głodni, mamy tendencję do wrzucania większej ilości jedzenia do zakupowego koszyka, bo każda przekąska i każda potrawa wydaje nam się wtedy doskonałym pomysłem. Warto temu przeciwdziałać.

Inna ważna rzecz, to przygotowanie listy zakupów. Sklep nie jest dobrym miejscem, by zastanawiać się nad tym, co kupić. Dużo lepiej zrobić to wygodnie w domu, gdzie mamy więcej czasu oraz możemy sprawdzić stan naszych zapasów. Dlatego zanim pójdziesz na zakupy, zrób listę potrzebnych rzeczy i staraj się jej przestrzegać.

2. Uwzględnij promocje

Już podczas układania listy zakupów warto sprawdzić, jakie sklep, do którego się wybieramy, przygotował promocje. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji lub ich strony internetowej. Ma to przynajmniej dwie ważne funkcje. Po pierwsze: nie zostaniemy zaskoczeni promocjami na miejscu, więc łatwiej będzie nam trzymać się przygotowanej listy. Po drugie: możemy budować listę w oparciu o promocje. Jeśli na przykład wpisujemy na listę produkty spożywcze na kolejny tydzień, możemy wybrać te, które akurat są w promocji.

3. Rób zapasy

Jeśli w promocji jest produkt, którego używasz regularnie, często czy w większych ilościach, kup więcej sztuk. Oczywiście dotyczy to tylko tych produktów, których przydatność do spożycia jest długa. Świetnym przykładem są płatki owsiane. Jeśli jesz je co rano, szybko się kończą. Możesz regularnie kupować nową paczkę, ale gdy zauważysz, że sklep oferuje je w promocyjnej cenie, warto wziąć spory zapas. Skoro i tak je zużyjesz, a mogą czekać cierpliwie na swoją kolej, to czemu nie nabyć ich po niższej cenie, gdy jest taka możliwość? Optymalnie zapasy uzupełniasz zawsze, gdy na dany produkt jest promocja – co znaczy, że kupujesz go regularnie po niższej cenie!

Ta strategia dotyczy głównie tak zwanych produktów suchych – kasz, ryżu, herbaty, kawy itp. Warto jednak pamiętać, że niektóre produkty spożywcze można też mrozić i – jeśli posiadamy wystarczająco dużą zamrażarkę o odpowiednio niskiej temperaturze – także przechowywać w ten sposób przez długi czas. Innym dobrym pomysłem na gromadzenie zapasów są przetwory i weki. Można je przygotować samodzielnie z produktów sezonowych, które w sezonie bywają bardzo tanie – jeśli trafimy na promocję, koszt ich wykonania będzie naprawdę niewielki.

Warto uwzględnić powyższe strategie. Każda z nich sprawia, że zakupy są bardziej udane.
Ale najlepiej sprawdzają się w połączeniu – pozwalają uzyskać optymalny efekt.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here