Komórki jajowe i owulacja bez tajemnic

Choć teoretycznie wiemy, jak funkcjonuje ciało mężczyzny i kobiety, to jednak nieraz nie znamy wielu podstaw. Te podstawy zaś umożliwiają nam zrozumienie, jak dokładnie dochodzi do zapłodnienia oraz czemu czasem trochę to trwa, zanim zajdziemy w ciążę. Warto także dodać, że znajomość podstawowych praw natury pomoże nam stwierdzić, czemu doszło do niepłodności i jak można temu zaradzić.

Owulacja – czym jest?

Zacznijmy od zdefiniowania pojęcia owulacji. Otóż jest to moment, w którym uwalnia się z pęcherzyka Graafa w jajniku komórka jajowa i rozpoczyna swoją wędrówkę jajowodem. Ile żyje komórka jajowa po owulacji? Otóż jest to bardzo istotne pytanie. Komórka jajowa średnio żyje tylko koło doby, do maksymalnie już 48 godzin.

Warto jeszcze dodać, że owulacja może być wyczuwalna przez kobiety. Oprócz dość znanej informacji, że jest to mniej więcej 14 dzień cyklu, można rozpoznać owulację po lekkim krwawieniu, delikatnym bólu w podbrzuszu, zmianie konsystencji śluzu czy nagłym wzroście ciepłoty ciała o około pół stopnia Celsjusza.

Zapłodnienie – ważny moment

Dlaczego odpowiedź na pytanie, ile żyje komórka jajowa po owulacji jest tak istotna? Otóż dla tego samego powodu, dla którego warto wiedzieć, ile czasu plemnik dociera do jajeczka. Wiedza ta bowiem pozwala nam określić dni płodne kobiety, czyli czas, w którym istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. A zatem ile czasu plemnik dociera do jajeczka? Średnio plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć od 4 do 6 dni. Z tego też powodu dni płodne są dłuższe niż wskazywać by na to mogła żywotność komórki jajowej i rozpoczynają się właśnie około 5 dni przed owulacją.

Ocena jakości komórek jajowych – ważne badanie

Czasami jednak kobiety pomimo odbywania stosunków w dni płodne nie mogą zajść w ciążę. Po roku regularnego współżycia i braku efektu, przeprowadza się diagnostykę niepłodności. Czasem bowiem okazuje się, że przyczynę da się łatwo odwrócić. Ważnym badaniem, które później ma duże znaczenie dla procedury in vitro jest ocena jakości komórek jajowych. Pod kontrolą USG pobiera się wówczas komórki jajowe i następnie bada się, czy znajdują się one w odpowiedniej fazie komórkowej. Tylko te, które są w fazie MI nadają się do sztucznego zapłodnienia. Im jest ich więcej, tym oczywiście większe są możliwości powodzenia zabiegu.

[Głosów:7    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here