Joga dla początkujących – jak praktykować jogę

Joga dla początkujących to bardzo dobry pomysł, jeśli mamy niewiele ruchu, prowadzimy siedzący tryb życia, a na dodatek czujemy się zestresowani i chcielibyśmy coś w tej sprawie zmienić. Aby zacząć ćwiczyć jogę, nie są potrzebne specjalne przygotowania, nie musimy też mieć mistrzowskiej kondycji. Wystarczy chęć i postanowienie, a następnie regularna praktyka. Trening czyni mistrza – efekty trenowania jogi zobaczymy już po kilku tygodniach.

Joga dla początkujących – od czego zacząć?

Jeśli chcemy zacząć ćwiczyć, musimy zacząć od podjęcia takiej decyzji. Następnie przystępujemy do poszukania szkoły jogi lub instruktora, który nauczy nas podstaw. Obecnie wiele szkół i coraz liczniejsi nauczyciele jogi oferują kursy online. To dobry pomysł w dobie niepokoju związanego z pandemią. Co ważne, nawet jeśli ćwiczymy w domu, nauczyciel będzie widział nas przez kamerkę i może skorygować ewentualne błędy. Jeśli jednak preferujemy zajęcia w grupie, wybierzmy taki właśnie kurs.

Jak praktykować jogę, żeby się nie zniechęcić?

Niektórym z nas joga kojarzy się z nudnymi, powolnymi ćwiczeniami i siedzeniem przez długie godziny bez ruchu, w jednej pozycji. Faktycznie, doświadczeni jogini potrafią wytrwać w jednej pozycji przez długi czas, jednocześnie medytując. Joga dla początkujących to jednak przede wszystkim nauka prawidłowego oddychania oraz proste asany, których wykonywanie wzmacnia ciało i uspokaja myśli.

Ćwiczmy w sposób i w tempie, jakie nam odpowiadają. Joga dla początkujących ma być przyjemnością i czasem na relaks. Powinniśmy przystępować do kolejnego treningu z radością, nie jak do przykrego obowiązku. W zbudowaniu odpowiedniego nastroju pomoże spokojna muzyka, można też ćwiczyć jogę na świeżym powietrzu.

Odpowiedni strój do jogi to podstawa – ubranie i akcesoria do ćwiczenia jogi

Do ćwiczenia jogi potrzebny jest wygodny, niekrępujący ruchów i przewiewny strój. Jeśli ćwiczymy na zewnątrz, ubierzmy się „na cebulkę”, tak by móc zdjąć bluzę, kiedy rozgrzejemy się, ćwicząc. Pamiętajmy jednak, że strój do jogi nie powinien być zbyt luźny, ponieważ może opadać i przeszkadzać podczas wykonywania tzw. odwróconych asan, czyli na przykład stania na głowie.

Oprócz sportowego stroju do ćwiczenia jogi przyda się też mata. Warto zainwestować w matę dobrej jakości, która nie będzie ślizgała się po podłodze. Do niektórych asan potrzebne są inne przyrządy – możemy je kupić, ale większość szkół jogi oferuje je do wypożyczenia na czas zajęć. Oczywiście inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli ćwiczymy w domu. Skonsultujmy się wówczas z instruktorem i zapytajmy, jakie akcesoria oprócz maty będą potrzebne do wykonywania ćwiczeń.

Jak często ćwiczyć jogę?

W praktykowaniu jogi bardzo ważna jest regularność ćwiczenia. Na początek ćwiczmy trzy razy w tygodniu po około pół godziny. Nie opuszczajmy treningów, a efekty zobaczymy już wkrótce.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here