Jesienne porządki – dlaczego są takie ważne?

0
1747

Aby nasz ogród zachwycał przez cały czas, warto dbać o niego przez pełne 12 miesięcy. Jesienią powinniśmy zacząć przystosowywanie go do zimy, aby z początkiem wiosny móc cieszyć się powoli kiełkującą roślinnością. Prewencyjne działanie w ostatnim kwartale gwarantuje bowiem bujne plony. Zapraszamy do sprawdzenia krótkiego poradnika jesiennych zadań.

Ogród poza sezonem – o czym warto pamiętać?

Jesień i zima to jedne z trudniejszych okresów dla większości roślin. Nic w tym dziwnego, gdyż skrajnie niskie temperatury nie sprzyjają ich wzrostowi, tym bardziej, jeśli mowa tu o roślinach importowanych z ciepłych krajów. Koniecznością jest odpowiednie zapobieganie przemarznięciu roślin, szczególnie tych nowo posadzonych. Można zabezpieczyć je przed mrozem słomą lub specjalną włókniną. Najlepiej zrobić to dopiero podczas pierwszych mrozów, żeby uchronić je przed ewentualnym gniciem czy zaparzeniem. Trzeba zabezpieczyć pnie drzew, korzenie kwiatów i pnącza – można wykorzystać do tego korę lub trociny.

Aby rośliny były w stanie przetrwać niskie temperatury, należy je pielęgnować tak samo, jak wiosną i latem. Do zwyczajnych zadań należy solidne podlewanie, z wyłączeniem tych dni, w które panuje mróz. Nie można także zapomnieć, że jesień jak żadna inna pora roku przysparza ogromu pracy związanego ze zbieraniem spadających liści. Dobrze jest mieć więc pod ręką narzędzia do porządków w ogrodzie, takie jak grabie, czy – jeśli w grę wchodzi większa powierzchnia – dmuchawa do liści. To nie tylko sposób na uporządkowanie ogrodu, to także konieczne działanie z uwagi na zachodzący proces gnicia – jeśli w porę nie usuniemy zbędnych liści, możemy mieć wiosną kłopot z niechętnie rosnącą trawą. Warto pamiętać o usunięciu liści orzecha, które pozostawione zbyt długo sprawią, że w okolicy drzewa nic więcej nie zakiełkuje.

Co sadzić jesienią?

Kiedy już uporamy się ze wszystkimi porządkami, możemy pomyśleć o sadzeniu. Jesień to idealny moment dla nowych krzewów owocowych, drzew, czy bylin. To także okres, kiedy warto zaprosić do ogrodu kwiaty takie, jak hiacynty, narcyzy, krokusy, czy tulipany. Gdy posadzimy ich cebulki w okresie jesiennym, będą miały szansę, aby ukorzenić się przed nadchodzącą zimą. Decydując się na jesienne sadzonki dobrze jest pamiętać o wyborze nawozów dedykowanych tej porze roku. Rośliny potrzebują wtedy wzmocnienia, dlatego dobrze jest postawić na środki chroniące przed niskimi temperaturami i poprawiające krzewienie.

Narzędzia do porządków w ogrodzie jesienią wcale nie muszą trafić do schowka. Okażą się przydatne, gdy chcemy przygotować miejsce do rozsadzenia nowych roślin dwuletnich. Bratki, malwy i stokrotki potrzebują czasu, który umożliwi im właściwe ukorzenienie się i późniejszą wegetację. Świadomość jesiennych porządków to ważny krok w stronę pięknego ogrodu przez cały sezon. Prace wykonane po sezonie z pewnością dadzą o sobie znać, gdy ogród wróci do życia wiosną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here