Jaki wybrać wózek na zakupy?

Noszenie ciężkich reklamówek z zakupami nie jest zbyt komfortowe i często wywołuje nieprzyjemny ból pleców. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem specjalnego wózka. Wbrew pozorom, tego typu akcesoria nadają się nie tylko dla osób starszych. Co należy sprawdzić, kupując wózek do przewożenia zakupów?

Kółka

Dobry wózek na zakupy musi być wygodny w prowadzeniu. W tej kwestii istotną rolę odgrywa przede wszystkim liczba kółek. Wyróżnia się modele 2-kołowe, 4-kołowe oraz 6-kołowe. Wózki z dwoma kołami w podstawie są poręczne i lekkie, doskonale nadają się do wożenia niewielkich zakupów. Jednak nie są one zbyt pojemne. Większe są wózki 4-kołowe, które można popychać przed sobą. To modele chętnie wybierane zwłaszcza przez osoby starsze. Z kolei wózki z sześcioma kołami w podstawie umożliwiają łatwe pokonywanie wysokich krawężników oraz schodów (dlatego nierzadko nazywa się je schodowymi). Poleca się je osobom mieszkającym w blokach bez windy.

Poza liczbą kółek ważną rolę odgrywa też ich wielkość. Ich średnica wynosi przeważnie 15-30 cm. Na wyboistej czy nieutwardzonej drodze lepiej prowadzi się wózek wyposażony w większe koła, gdyż można bez trudu omijać przeszkody.

Stelaż

Stelaż wózka powinien być solidny, inaczej szybko pęknie na skutek dużego obciążenia. Zwykle jest on wykonany ze stali lub aluminium. Ważne jest też to, żeby wózek na zakupy był odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Stelaż powinien być więc dobrze zabezpieczony przed korozją, która może pojawić się np. na skutek częstego używania wózka w czasie deszczu.

Torba

Torba, do której wkładane są zakupy, musi mieć odpowiednią pojemność. Jeśli okaże się zbyt mała, wózek nie będzie zbyt praktyczny. W sklepach można znaleźć wózki z 20 l torbą, a także znacznie większą, nawet 50 l. Warto zastanowić się, jak duże zakupy będą w niej przewożone, to może ułatwić znalezienie właściwego modelu.

Torba może być usztywniana lub nie, a wybór jest uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Wózek na zakupy z torbą uszytą ze sztywnego materiału zapewnia nieco łatwiejsze pakowanie kupionych w sklepie produktów. Niemniej jednak nieusztywniona torba pozwala na regulowanie jej kształtu przy pomocy ściągacza, co jest wygodnym rozwiązaniem podczas robienia niewielkich zakupów.

Rączka

Po czym jeszcze można rozpoznać praktyczny wózek na zakupy? Wiele osób uważa, że po rączce. Element ten powinien mieć regulację wysokości, aby można było dopasować jego położenie do swojego wzrostu. Co więcej, rączka powinna lekko się składać, nawet jeśli w torbie nadal są zakupy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here