jak wyhodować awokado

Awokado, znane również jako smaczliwka wdzięczna, jest owocem pochodzącym z obu Ameryk. Owoc tej rośliny, nazywany gruszką awokado, składa się z tłustego miąższu otaczającego nasiono. W pierwotnych kulturach amerykańskich pełniło rolę jednej z najważniejszych roślin, wykorzystywanej zarówno w kuchni, jak i kosmetycznie. Naturalnym klimatem dla tej rośliny są tropiki i subtropiki, gdzie drzewo awokado osiągać może do dwudziestu metrów.

W naszym klimacie możemy uprawiać je jako roślinę doniczkową, chociaż szanse na owocowanie w domowych warunkach są niewielkie. Z tego powodu awokado uprawia się u nas głównie jako roślinę ozdobną. Jak wyhodować awokado? Istnieją trzy odmiany tej rośliny: amerykańska, kanaryjska i meksykańska. Te dwie ostatnie są bardziej zalecane, jeśli chodzi o hodowlę w naszym klimacie, bo pozwalają na nieco niższe temperatury. Mimo wszystko żadna z nich nie przeżyje w ogrodzie – nasz klimat jest dla nich za zimny, więc doniczkę z awokado musimy trzymać w domu.

Naszym pierwszym krokiem jest wydobycie pestki z owocu. Ważne jest, by była jak najświeższa. Pestkę możemy od razu zasadzić albo umieścić w wodzie i poczekać, aż zakiełkuje. Nastąpi to szybciej, jeśli pestka będzie znajdować się w wodzie. Następnie pestkę należy umieścić szerszym końcem w doniczce z ziemią tak, aby drugi koniec pestki znajdował się nad ziemią.

młode awokado

Jaką ziemię wybrać dla awokado?

Aby dobrze rosło, podłoże powinno być napowietrzone i o odczynie obojętnym. Możemy to uzyskać, mieszając ziemię z perlitem, albo umieszczając w doniczce piasek i torf w stosunku jeden do dwóch. Następnie pestkę należy podlać i przykryć. Przykryciem może być na przykład przezroczysta folia albo plastik, tak, aby stworzyć coś na wzór szklarni.

Istnieje drugi sposób na uprawę awokado, a mianowicie kiełkowanie w wodzie. Nasiono należy umieścić tak, aby dwie trzecie pestki było zanurzone w wodzie, na przykład wbijając w nie wykałaczek, które stworzą stabilną konstrukcję. Po kilku tygodniach powinny pojawić się korzenie i część naziemna; wtedy należy pestkę posadzić. Przy stosowaniu wykałaczek należy być ostrożnym, by nie uszkodzić samej pestki.

W doniczce powinna utrzymywać się wysoka wilgotność, a ona sama stać w cieple i słońcu. Najlepsza dla awokado pozycja to parapet od południowego wschodu lub zachodu. Roślina najlepiej czuje się w temperaturze oscylującej wokół 21-24 stopni Celsjusza, a latem podlewać ją należy codziennie, uważając na to, by jej nie przelać. Roślina ta potrzebuje bardzo dużo wody i przez to może sprawiać wrażenie wymagającej. Używajmy miękkiej, odstanej, przegotowanej, a nawet przefiltrowanej wody i uważajmy na przesuszenie, na które awokado jest wrażliwe. Brak wody powodować będzie zwijanie liści. Jesienią ograniczmy podlewanie do dwóch razy na tydzień, a zimą ograniczyć jeszcze bardziej.

Pomocne będzie również zraszanie liści, szczególności zimą, gdy w naszych mieszkaniach spada wilgotność powietrza. Należy jednak unikać wody z kranu, gdyż spryskanie ją liści powodować może biały osad, na którym rozmnażać się będą bakterie niszczące roślinę.
Awokado bardzo nie lubi mrozu i zimnego powietrza. W lecie można stosować nawóz oraz umieścić roślinę na balkonie, ale nie należy z tym przesadzić, żeby promienie słonecznie nie uszkodziły liści, gdyż są one bardzo wrażliwe.

Wiosną warto przesadzać młode rośliny, a aby drzewko zamiast rosnąć intensywnie wzwyż zaczęło się krzewić, należy przycinać najwyższe pędy. Starsze rośliny wystarczy przesadzać raz na dwa, trzy lata. Wystarczy doniczka większa o jeden rozmiar. Nie umieszczajmy też doniczki przy grzejącym kaloryferze – gorące, suche powietrze mu zaszkodzi.

awokado

Mając kilka doniczek z awokado, warto rozważyć założenie oranżerii, o ile oczywiście nasze warunki mieszkaniowe na to pozwalają.
Hodując awokado w domu, należy pożegnać się z nadzieją na owoce wykorzystywane w kuchni. W naszym klimacie zakwitnięcie awokado jest rzadkością, a owocowanie wyjątkowym zjawiskiem. Jeśli jednak nam się to zdarzy, nie można oczekiwać owoców wcześniej niż po upływie pięciu, sześciu, a nawet ośmiu lat. Im warunki, które zapewnimy roślinie, będą bardziej zbliżone do jej naturalnego środowiska, tym ten czas będzie krótszy.

Nawet jeśli nie zdecydujemy się na odtworzenie tropików w celu uzyskania owoców, roślina awokado jest bardzo ozdobna i z pewnością urozmaici nasze mieszkanie, parapet czy balkon. Jeśli zaś doprowadzimy do kwitnięcia i owocowania, roślina owocować będzie nawet przez następne pięćdziesiąt lat. To drzewo wiecznie zielone i długowiecznie, potrafi żyć do stu lat, a więc będzie zdobić nasz dom przez długi czas.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here