jak usunąć silikon

Silikon wykorzystuje się w wielu różnych pomieszczeniach, zazwyczaj jednak jest to kuchnia bądź łazienka. Źle zaaplikowany lub po prostu zniszczony silikon po latach użytkowania zlewozmywaka, lustra wklejonego w płytki łazienkowe czy też wanny traci na szczelności, pęka, traci przyczepność do podłoża a także nieestetycznie ciemnieje. Należy go wtedy wymieć na nowy, który będzie korzystniej się prezentował, a przede wszystkim lepiej pełnił swoją istotną funkcję.

Warto zastanowić się jak usunąć silikon w prawidłowy sposób, aby trwale nie uszkodzić zabezpieczonych nim przedmiotów. Silikon sanitarny zazwyczaj wykorzystywany jest do wykańczania i uszczelniania styku połączeń. Poprzez długotrwałe oddziaływanie na niego szkodliwych czynników, po pewnym czasie po prostu niszczeje. Uszczelniacz silikonowy zwłaszcza w mokrych miejscach w miarę upływu czasu traci swoje cenne właściwości zabezpieczające. Na silikonie dostrzec można ciemne plamki oraz przebarwienia.

Zabrudzenia najbardziej rzucają się w oczy w przypadku użycia silikonu w jasnym kolorze, a szczególnie białym, który jest z resztą najczęściej stosowany. Powstałe zabrudzenia to nic innego jak pleśń, która jest niezwykle nieestetyczna a dodatkowo bardzo niezdrowa. Pleśń ma szkodliwy wpływ na zdrowie zarówno małych dzieci, jak i osób dorosłych, wywołuje między innymi groźne choroby układu oddechowego.

Usunięcie jej jest wręcz niemożliwe poprzez użycie dostępnych środków czystości

ładna łazienka

Wbrew pozorom usuwanie silikonu nie jest zbytnio skomplikowane. Starą warstwę silikonu należy usunąć ostrym narzędziem, najlepiej ostrym nożykiem, na przykład przeznaczonym do cięcia płyt gipsowych bądź po prostu odpowiednim nożem kuchennym. Przy wykonywaniu tego zadania niezbędna jest ogromna uwaga i doskonała precyzja, aby nieodwracalnie nie uszkodzić powierzchni ceramicznej płytek lub delikatnej, akrylowej powierzchni wanny.

Najczęściej niemożliwe jest usunięcie jedynie za pomocą noża bądź innego ostrego narzędzia całości materiału i należy wówczas sięgnąć po odpowiednie do tego celu środki chemiczne. Oczywiście można wypróbować tradycyjny rozpuszczalnik, między innymi aceton, ale zdecydowanie lepiej skorzystać z oferty producentów specjalnych preparatów przeznaczonych do usuwania pozostałości silikonu sanitarnego.

Specjalistyczne preparaty mają przeważnie konsystencje żelu, a w składzie zawierają zazwyczaj mieszaninę naturalnych rozpuszczalników i terpenów. Istotne jest, że preparaty przeznaczone wyłącznie do tego celu w przeciwieństwie do acetonu, mają delikatny, neutralny zapach, a czasem wręcz przyjemny.

Niestety oprócz licznych zalet specjalistyczne produkty mają również kilka wad. Mogą one spowodować między innymi matowienie powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych, dlatego przed zastosowaniem tego typu produktu powierzchnię taką należy odpowiednio zabezpieczyć, na przykład taśmą malarską.

Należy pamiętać, że cienką warstwę preparatu nakłada się na pozostałości silikonu pędzelkiem lub patyczkiem. Po upływie kilkunastu minut zmiękczone pozostałości silikonu można z łatwością zeskrobać ostrym narzędziem, jak nóż czy szpachelka. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć, oczywiście przy zachowaniu dużej ostrożności.

Pędzelki, patyczki i praktyczne szpachelki zwykle są dołączone do wybranego preparatu. Po usunięciu całości starego silikonu powierzchnię należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu i dokładnie osuszyć. Szczelinę przygotowaną w taki sposób można wypełnić nową warstwą silikonu.

wanna

Specjalistyczne środki do usuwania silikonu dostępne są w każdym markecie jak i mniejszym sklepie budowlanym. Takie preparaty zakupić można również w sklepach internetowych posiadających w asortymencie chemię budowlaną. Najlepiej zdecydować się na produkt pochodzący od znanego i sprawdzonego producenta chemii budowlanej, ponieważ w większości przypadków będzie on skuteczniejszy a także szybciej i dokładniej pozwoli oczyścić daną powierzchnię.

Aby silikon jak najdłużej zachowywał swoje ważne właściwości a także nie pękał należy go starannie i dobrze nałożyć we właściwy sposób na odpowiednio przygotowaną, odtłuszczoną powierzchnię. Ważne aby zawsze korzystać ze świeżego silikonu, ponieważ na skutek użycia starego preparatu powstaną brzydkie, niemożliwe wręcz do usunięcia oraz roztarcia grudki. Zazwyczaj opakowanie silikonu sanitarnego kosztuje około trzydziestu złotych. Silikon dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych, co pozwala dokładnie dopasować jego odcień na przykład do wypranych płytek ceramicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here