fioletowe hiacynty

Hiacynty są zdecydowanie jednymi z najestetyczniejszych roślin, które sprawiają ogromne wrażenie na gościach odwiedzających nasze mieszkanie lub ogród. Sadzi się je jesienią, aby móc oglądać piękne kwiaty już na wiosnę kolejnego roku. Trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo sadzić cebule hiacyntów. Zachęcam zatem do zapoznania się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy najważniejsze zasady sadzenia hiacyntów.

Jak sadzić hiacynty – najważniejsze zasady

Hiacynty jako jedne z najładniejszych roślin, wymagają nieco więcej uwagi przy uprawie niż inne popularne rośliny cebulowe jak np. tulipany, krokusy i narcyzy. Nieco większy wysiłek przynosi jednak znacznie większe korzyści (piękne kwiaty). Idealnym okresem do sadzenia hiacyntów jest przełom września i października. Jest to czas, kiedy rośliny mają dostęp do wszystkiego, czego potrzebują – gleby o odpowiedniej wilgotności, dostęp do słońca i temperatury. Nie możemy zaczynać sadzić hiacyntów później, ponieważ mogą nie zdążyć, przygotować się do zimy. Przed rozpoczęciem sadzenia, cebule możemy zaprawić środkiem grzybobójczym.

Cebulki hiacyntów można zasadzić w np. ażurowych koszyczkach. Taka opcja pozwoli ochronić je przed szkodnikami (nornice, krety) i ułatwi znalezienie cebulek po przekwitnięcie i wykorzystanie ich w kolejnym roku. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na końcowy wygląd naszych hiacyntów jest podłoże – musi być przekopane i odchwaszczone. Głębokość i gęstość sadzenia zależą od wielkości cebul, gatunku i odmiany. Popularną zasadą jest sadzenie hiacyntów w taki sposób, aby warstwa gleby nad cebulą była ok. 2 razy wyżej niż cebula. Standardowo jednak cebule wysadza się na głębokości 8-10 cm w rozstawie 15×15 cm, a następnie pokrywa się je spulchnioną glebą.

Cebule hiacyntów po posadzeniu – czy okrywać na zimę?

Cebule hiacyntów po posadzeniu

Zima to szczególny okres dla wszystkich ogrodników. Nie jest to niestety związane z rośnięciem i najładniejszym wyglądem roślin. W przypadku hiacyntów mamy do czynienia z roślinami, które mogą przemarzać. Wszystko zależy jednak od pogody, a w ostatnich latach zimy w naszym kraju były stosunkowo ciepłe. Jednak niezależnie od prognoz, cebulki powinniśmy okrywać grubą warstwą ściółki. Można do tego wykorzystać igliwie, trociny lub liście. Poza tym, w najchłodniejszym okresie zimy powinno się pozostawić grube warstwy śniegu wokół miejsca, w którym znajdują się hiacynty. Śnieg będzie pełnił funkcję naturalnej bariery przed temperaturą i chłodnym wiatrem. Kiedy minie zima, a na kalendarzu będzie już przełom marca i kwietnia, wtedy możemy usunąć ściółkę i przyśpieszyć wzrost roślin w bardziej przystosowanych warunkach.

Sklep ogrodniczy Gardenowo posiada w swojej ofercie szeroka gamę sadzonek i nasion najpopularniejszych kwiatów i roślin. Sprawdź ofertę już dzisiaj!

Hiacynty w doniczce

Wiele osób zastanawia się również, kiedy sadzić cebulki hiacyntów doniczkowych? Hiacynty, które wyrosły w doniczce mogą po przekwitnięciu powędrować do ogrodu. Przesadzenie do ziemi można przeprowadzić np. jesienią. Cebulki hiacyntów można zasadzić także w pojemnikach, postępując tak samo, jak w przypadku hiacyntów ogrodowych. Musimy jednak pamiętać, że hiacynty zasadzone w doniczkach wymagają od nas jeszcze bardziej uważnej pielęgnacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here