jak połączyć się z routerem

Każe urządzenie elektroniczne można w dowolny sposób skonfigurować. Czasem dostajemy sprzęt internetowy od dostawcy internetu i nie mamy wpływu na hasło do sieci bezprzewodowej WiFi, czy też nazwy naszego routera. Wiedza ta jest zazwyczaj ogólnie dostępna, jednak wiele osób nie potrafi samodzielnie skonfigurować swojego sprzętu w obawie o jego zepsucie.

Jest wiele sposobów na to, aby połączyć się z naszym routerem

Do każdego z tych sposobów potrzebujemy na pewno komputera, za pomocą którego wykonamy połączenie ze sprzętem. Połączenie to możemy wykonać przez WiFi, jednak w przypadku stracenia połączenia z routerem nie będzie możliwa jego późniejsza konfiguracja i tak czy siak będziemy potrzebować do tego kabel typu skrętka w standardzie CAT5e.

Najlepiej jest posiadać właśnie taki kabel typu skrętka z zarobionymi końcówkami typu RJ45. Kable powinny być zarobione w standardzie B w kolejności kolorów biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało- zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy. Może być też zarobiony w standardzie A, którego kolejność przedstawia się następująco: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy.

Najważniejsze jest to, aby kabel był sprawny i dobrze przewodził połączenie. Jeśli posiadamy dobry kabel, komputer oraz nasz router to możemy zająć się problemem: Jak połączyć się z routerem? Sprawa ta nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Na początku musimy podłączyć nasze urządzenie do gniazdka sieciowego zasilającego prądem o mocy 230V. Następnie podłączamy router do komputera za pomocą kabla UTP, bądź poprzez sieć bezprzewodową WiFi, ale jest to mniej zalecane. Kiedy nasze urządzenia będą już połączone, musimy sprawdzić jaki adres IP ma nasz router, a konkretnie jego brama domyślna.

połączenie z routerem

Jeśli posiadamy instrukcję do routera to bierzemy ją do ręki i szukamy adresu IP routera w instrukcji manualnej. Powinna znaleźć się na jednej z pierwszych stron instrukcji. Jeśli zaś nie posiadamy takowej pomocy, możemy z łatwością odnaleźć adres IP urządzenia poprzez wykorzystanie komputerowego (w przypadku systemu z rodziny Microsoft Windows) narzędzia „Wiersz poleceń” inaczej zwanym po prostu CMD. Aby tego dokonać musimy wejść w menu „Start” i wpisać CMD a następnie nacisnąć „Enter”. Jeśli wyświetli nam się konsola (czarne okno z białymi literkami), rozpoczynamy wpisywanie komendy „ipconfig”.

Kiedy naciśniemy „Enter” powinna pojawić nam się lista, na której znajdować się będą różne adresy IP począwszy od adresu komputera w wersji IPv4 oraz IPv6 aż do bramy domyślnej oraz maski podsieci. Adres naszego routera to rząd kilkunastu cyferek oddzielonych kropkami od siebie. Jest on zapisany zaraz obok napisu „brama domyślna”. Może przyjmować postać na przykład: 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. W przypadku specyficznych routerów, adres ten może być inny lub po prostu mógł być zmieniony wcześniej przez inną osobę.

Jeśli znamy już naszą bramę domyślną, czyli adres naszego routera to możemy zająć się wpisywaniem go w przeglądarkę internetową w celu połączenia z naszym routerem. Musimy włączyć przeglądarkę internetową, z której korzystamy najczęściej(może być to też jakakolwiek inna) i w pole wpisywania adresu, wpisujemy właśnie adres bramy domyślnej. Po tym zabiegu powinno wyświetlić się okienko logowania. W takiej sytuacji należy podać login i hasło.

router

Powinno znajdować się w instrukcji jeśli ją posiadamy. jeśli jednak nie, to zazwyczaj podstawowe loginy i hasła to: „admin” „admin”, „admin” „0000”, „admin” „1234”. Jeśli żadne z tych haseł nie pasuje, możemy wtedy spróbować jeszcze kilkukrotnie każdej innej kombinacji aczkolwiek w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest po prostu restart routera. Aby tego dokonać należy znaleźć na routerze małą dziurkę, jest ona zazwyczaj koło wejścia od zasilacza urządzenia.

Aby zrestartować router do ustawień fabrycznych musimy włożyć w tę „dziurkę” małą szpilkę lub igłę i przytrzymać ją tam przez około 10 sekund. W ten sposób dokonamy resetu routera, powinniśmy zauważyć dziwne zachowanie się urządzenia podczas tego zabiegu w postaci zaświecenia się kilku kontrolek na raz i chwilowym miganiem tych kontrolek. po dziesięciu sekundach musimy odpuścić przycisk reset i poczekać aż router uruchomi się ponownie.

Wtedy, gdy włączy się ponownie możemy powtórzyć czynności, które wykonaliśmy do tej pory. Router mógł zmienić swój adres czyli adres bramy domyślnej więc musimy znów sprawdzić wpisując komendę ipconfig w konsolę CMD. Hasło domyślne to na pewno któreś z podanych w wyższej części tekstu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here