Gniecione i formowane – czyli jak powstają kwiatki z foamiranu?

0
1088

Samodzielnie wykonane kwiatki są nie tylko efektowne, ale również dużo trwalsze od swoich papierowych odpowiedniczek. Dodatkowo cechują się różnorodnością kolorystyczną, rozmiarową i wzorniczą, dzięki czemu umożliwiają wykorzystanie takich ozdób, które najlepiej pasują do danego projektu – bez konieczności zdawania się na gotowe kwiaty. Te z foamiranu cieszą się coraz większą popularnością w dziedzinie scrapbookingu. Jak własnoręcznie je wykonać?

Kilka słów o foamiranie

Foamiran to najprościej mówiąc rodzaj pianki, którą powszechnie wykorzystuje się do tworzenia kwiatów i ozdób. Charakteryzuje się wyjątkową delikatnością i plastycznością (rozciąga się od 10 % do 30 %), dzięki czemu bez najmniejszych trudności możliwe okazuje się odzwierciedlenie naturalnego wyglądu kwiatów. Pod wpływem działania ciepła (nagrzewnicy, żelazka lub własnych dłoni) trwale zmienia kształt, nie odkształcając się ponownie. Następną zaletą, jaką niewątpliwie wyróżnia się foamiran to bogactwo kolorystyczne. Pianka nie dość, że występuje w wielu rozmaitych odcieniach to dodatkowo można ją samodzielnie barwić i cieniować. W tym celu stosuje się pastele (mokre i suche), kredki świecowe, tusze pigmentowe czy farby akwarelowe.

Gnieciuchy i maluszki

Z foamiranu można wykonać gnieciuchy oraz maluszki. Są to dwie techniki, z jakich tworzy się te urocze kwiatki. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, powstają na skutek gniecenia. Całość zaczyna się od wycięcia wykrojnikiem (wycinać można również nożyczkami, dziurkaczem czy ploterem) kwiatków o różnych wielkościach. Następnie, w zależności od tego, jaki kolor mają przyjmować, są poddawane barwieniu. Właściwa część obejmuje gniecenie i skręcanie po uprzednim rozgrzaniu danego elementu na żelazku oraz rozciąganie i wygniatanie go specjalnymi narzędziami, np. dłutkiem. Taki foamiranowy kwiatek jest klejony na gorąco i formowany, aby w jak najlepszym stopniu przypominał prawdziwy.

Drugi rodzaj stanowią maluszki. Są to kwiatki (uprzednio wycięte i cieniowane), które po rozgrzaniu żelazkiem formuje się i podnosi za pomocą dłutka. W przeciwieństwie do poprzedniczek – nie są gniecione. Końcowym etapem (zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku) jest ich ozdobienie pręcikiem lub dżetami.

Dlaczego warto wykorzystać w swoich pracach foamiran?

Jest wiele atutów przemawiających na korzyść tej pianki. Przede wszystkim należy wskazać ogromną swobodę w wyborze kształtów, rozmiarów i kolorów pasujących do koncepcji prac, bez konieczności ograniczania się do gotowego katalogu wzorów. Po drugie, foamiran jest stosunkowo tani, więc jego zakup nie nadweręży żadnego budżetu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here