Etapy rozwoju dziecka

Rozwój dziecka przebiega najszybciej w pierwszych latach życia. Z miesiąca na miesiąc maluch zdobywa nowe umiejętności, które – przez ekspertów – określane są mianem kamieni milowych. Sprawdź, w jakim wieku dziecko osiąga poszczególne etapy rozwojowe.

Chociaż każde niemowlę rozwija się we własnym tempie, istnieje kilka najważniejszych umiejętności oraz czynności, które maluch powinien osiągnąć w konkretnym przedziale czasowym. Są to właśnie kamienie milowe u dzieci, których normy czasowe są bardzo szerokie. Dlatego warto dać pociechom szansę na samodzielne ich wypracowanie.

Reakcja na otoczenie

Reagowanie na otoczenie to pierwszy ważniejszy etap rozwojowy, który ujawnia się w okolicach pierwszego miesiąca życia malucha. W tym okresie wchodzi w interakcje z innymi, co objawia się m.in. wpatrywaniem się w twarz mówiącego, zwracaniem głowy w stronę światła, wodzeniem wzrokiem za zabawką.

Głużenie

Głużenie to pierwsze wyraźne dźwięki wydawane przez 2-3-miesięczne niemowlę. Chociaż w pierwszym okresie dźwięki gardłowe pojawiają się mimowolnie, w późniejszym czasie są oznaką zadowolenia i dobrego samopoczucia.

Unoszenie klatki piersiowej z pozycji na brzuchu

Kamienie milowe u dzieci związane są także z rozwojem ruchowym, który w okolicach 2.-3. miesiąca życia objawia się podnoszeniem klatki piersiowej z pozycji na brzuchu. Warto zadbać o to, aby maluch był układany w taki sposób – stanowi to swoisty trening dla mięśni, co jest podstawą dalszych umiejętności ruchowych.

Chwytanie

Odruchy chwytania to kolejne kamienie milowe świadczące o prawidłowym rozwoju. W okolicach 3. miesiąca życia maluch potrafi utrzymać przedmioty włożone do rączki, natomiast trzy miesiące później chwyt jest już w 100% świadomy.

Obroty z brzucha na plecy i odwrotnie

Ważnym elementem rozwojowym w życiu malucha jest umiejętność obracania się z brzucha na plecy i odwrotnie. Ta pierwsza czynność pojawia się w okolicach 3.-6. miesiąca życia. Natomiast ruch odwrotny występuje między 4. a 7. miesiącem życia – w tym okresie jest on świadomy, a nie przypadkowy.

Gaworzenie

Niemowlę przechodzi znaczny rozwój mowy – od głużenia do gaworzenia w okolicach 6. miesiąca życia. Dziecko próbuje naśladować dźwięki, wymawia głoski, bawi się głośnością oraz natężeniem dźwięku. Warto jednak mieć świadomość, że wymawiane pierwsze słowa są całkowicie przypadkowe.

Czworakowanie

Czworakowanie to jeden z etapów rozwoju ruchowego, który często poprzedzony jest raczkowaniem (poruszaniem się na rękach do tyłu) oraz pełzaniem (wykorzystaniem siły ramion do ciągnięcia ciała).

Poruszanie się na dłoniach i kolanach to ważny etap, o który warto zadbać. Naprzemienność ruchów wpływa korzystnie na pracę mózgu – szczególnie na połączenia między półkulami. Trzeba jednak podkreślić, że nawet ok. 10% niemowląt w ogóle nie czworakuje.

Siadanie

Między ósmym a dziewiątym miesiącem życia niemowlę zwykle zdobywa umiejętność samodzielnego siadania. Jest w stanie utrzymać równowagę, nie przewracając się do tyłu oraz na boki.

Podciąganie się do pozycji stojącej

Ten kamień milowy stanowi wstęp do chodzenia, ale często na pierwsze samodzielnie postawione kroki trzeba poczekać.

Chodzenie

Pierwsze stawiane kroki odbywają się z pomocą, np. przy meblach. Z czasem umiejętność ta staje się bardziej zaawansowana – maluch zaczyna chodzić bez żadnego wsparcia. Oczywiście pierwsze kroki są zwykle nieporadnie i często kończą się upadkiem, jednak z czasem chód jest coraz sprawniejszy.

Kamienie milowe u dziecka to etapy, którym warto bacznie się przyglądać. Mimo że normy dla poszczególnych umiejętności są bardzo szerokie, w razie jakichkolwiek wątpliwości nie należy zwlekać z wizytą u pediatry.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here