Depozyt overnight. Sprawdź, kiedy warto go mieć

Twojej firmie udało się wypracować sporą nadwyżkę kapitału? Nie warto trzymać pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Jeżeli jednak nie chcesz „mrozić” środków na lokacie długoterminowej, pomyśl o depozycie overnight. Sprawdź, kiedy warto go założyć.

Depozyty overnight to lokaty krótkoterminowe, które pozwalają na wypracowanie szybkich zysków. Funkcjonują na podobnej zasadzie jak lokaty jednodniowe: pieniądze wpłacane jednego dnia, powiększone o odsetki wracają na rachunek bankowy dnia następnego. W zależności od warunków umowy, lokaty tego typu mogą być przedłużane automatycznie.

Jak działają depozyty overnight?

Zasada działania lokat typu overnight jest prosta. Środki z rachunku firmowego trafiają na wskazane konto lokacyjne pod koniec dnia (w wyznaczonej porze). Przez noc naliczane są odsetki. Następnego dnia rano pieniądze – powiększone o wypracowany zysk – wracają na rachunek firmowy.

W przypadku tego typu lokat krótkoterminowych, odsetki naliczane są zgodnie ze stawką referencyjną POLONIA. Wyznaczana jest jako średnia oprocentowania niezabezpieczonych depozytów międzybankowych, które zawierane są na termin overnight w danymi dniu roboczym – do godziny 16:30. Informacje o aktualnych stawkach publikowane są około godziny 17:00.

 Kiedy założyć depozyt overnight?

Lokaty krótkoterminowe typu overnight to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Ich założenie warto rozważyć m.in. wówczas, gdy firma:

  • dysponuje nadwyżką kapitału – często minimalny depozyt zaczyna się w granicach 50 tys. zł,
  • nie chce „zamrażać” środków na długi okres,
  • liczy na wyższe zyski – w porównaniu z oprocentowaniem standardowych lokat.

Warto przy tym podkreślić, że depozyt overnight nie wyklucza innych form pomnażania kapitału. Przedsiębiorstwo może założyć także standardową lokatę – krótko- lub długoterminową.

Lokata typu overnight – to może się opłacać

Depozyt overnight niesie za sobą wiele korzyści. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić m.in.:

  • zachowanie płynności finansowej

Z uwagi na czas trwania lokaty, jej założenie nie wiąże się z utratą płynności finansowej. Przedsiębiorca może skorzystać z dostępnych środków niemal w dowolnym momencie – pieniądze wracają na rachunek firmowy z samego rana.

  • gwarancja zysków

Wpłacając pieniądze na lokatę overnight, przedsiębiorca zawsze osiągnie zyski – zgodnie z oprocentowaniem ustalonym przez bank. Odsetki zostaną naliczone nawet wtedy, gdy depozyt będzie trwał zaledwie 1 dzień.

Wybierając Lokatę Krótkoterminową dla przedsiębiorców dostępną w ofercie Toyota Banku, można liczyć na zysk w wysokości odpowiadającej Stawce POLONIA x 0,60. Warto przy tym pamiętać, że im wyższy kapitał własny, tym wyższych odsetek można oczekiwać.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here