Amortyzator bezpieczeństwa – co to takiego?

0
1278

Podczas upadku z dużej wysokości ciało potrzebuje sposobu na zmniejszenie impetu w celu eliminacji potencjalnych kontuzji spowodowanych nagłym naprężeniem się linki zabezpieczającej. Amortyzator bezpieczeństwa jest najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu. Pakiety przeciwwstrząsowe mogą być dodane do osobistego systemu ochrony przed upadkiem z wysokości jako lina przedłużająca, a także jako część systemu smyczy na jedną lub dwie nogi. Dodatkowo, zestawy amortyzatorów mogą być zintegrowane z chowaną liną.

Asekuracja nie pochłaniająca siły naprężania się liny zabezpieczającej to ryzyko kalectwa, stałej utraty zdrowia lub nawet życia. Ochrona przeciwwstrząsowa pomaga w pochłanianiu energii kinetycznej wytwarzanej przez ciało podczas swobodnego spadania. Im lina jest dłuższa, tym impet spadku będzie większy, co będzie skutkować bardzo niebezpiecznym dla człowieka szarpnięciem.

Jaki jest limit wagowy amortyzatorów bezpieczeństwa?

Zestawy amortyzatorów (https://efektbhp.pl/pol_m_OCHRONA-PRZED-UPADKIEM_AMORTYZATORY-BEZPIECZENSTWA-163.html) są przeznaczone do różnych rodzajów wag. Standardowy amortyzator bezpieczeństwa wykonany jest z nylonowej lub kevlarowej taśmy, która jest zarówno lekka jak i trwała. Maksymalny limit wagi standardowej smyczy amortyzacyjnej wynosi 140 kg. Dla ciężkich zastosowań wymagany jest pakiet amortyzatorów o dużej wytrzymałości. Istnieje mnogość różnych wariantów amortyzatorów co dotyczy także ich maksymalnego obciążenia.

Smycze pochłaniające wstrząsy

Smycz amortyzująca to obowiązkowy element każdego systemu osobistego do powstrzymywania upadku. Smycze amortyzujące są zaprojektowane tak, aby utrzymać siłę hamowania w ryzach bezpiecznych dla człowieka tj. 400 kg nacisku lub mniej. Smycze są dostępne w prawie każdej długości do i prawie z każdą kombinacją haków. Wszystkie amortyzatory bezpieczeństwa są wyposażone w łatwe w obsłudze systemy kontrolne. Cały sprzęt chroniący przed upadkiem należy sprawdzić przed każdym użyciem. Ponadto, po ewentualnym upadku również należy sprawdzić dla pewności amortyzator bezpieczeństwa w celu wykrycia możliwego uszkodzenia systemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here