Alkoholizm a życie

Alkohol jest nieodłącznym elementem naszego życia. Pije się go zarówno w domu, jak i na imprezach. Pomaga się odprężyć, odstresować i rozkręcić dobrą zabawę. Jest tak mocno zakorzeniony w naszej kulturze i obyczajowości, że istnieje społeczne przyzwolenie na jego nadużywanie. A te z kolei bardzo szybko może doprowadzić do choroby, jaką jest alkoholizm.

Co to jest alkoholizm?

Istnieje bardzo duży definicji alkoholizmu. Powszechnie nazywany jest chorobą alkoholową lub uzależnieniem od alkoholu. W głównej mierze jest zaburzeniem psychosomatycznym, polegające na utracie kontroli nad piciem. Wyróżnia się 4 fazy alkoholizmu

  • prealkoholową – może trwać nawet kilka lat i nie wzbudzać żadnych podejrzeń
  • ostrzegawczą – zazwyczaj rozpoczyna się w momencie, kiedy osoba pijąca zaczyna mieć: luki w pamięci oraz wyrzuty sumienia
  • krytyczną – pojawia się w momencie utraty kontroli nad piciem
  • przewlekłą – najbardziej zaawansowana, alkoholik nie ma już żadnych zahamowań i pije niemal bez przerwy

Wraz z przejściem do kolejnej fazy pojawia się coraz więcej objawów, które stają się bardziej nasilone. Sprawia to jednak, że alkoholizm nie pojawia się nagle i na początkowym etapie jest bardzo ciężka do zdiagnozowania.

Jak zachowuje się alkoholik?

Alkoholik zaczyna zaczyna kierować się w swoim życiu iluzją i zaprzeczeniem. Nie potrafi dostrzec swojego problemu, minimalizuje powagę choroby, zrzuca winę na innych i nieustannie szuka szeregu wytłumaczeń dla swojego zachowania i powodów do picia. Osoba uzależniona od alkoholu powoli staje się mistrzem w kłamaniu i manipulacji. Oszukuje zarówno siebie, jak i najbliższych. Zaczyna otaczać się ludźmi, przy których swobodnie może napić się alkoholu.

Osoba uzależniona od alkoholu poprzez swoją chorobę i związane z nią zachowanie potrafi zdezorganizować życie członkom swojej rodziny. Z reguły jest nieprzewidywalna i nie daje poczucia bezpieczeństwa ani spokoju. Bardzo często staje się agresywna, co może doprowadzić do fizycznego lub psychicznego znęcania. Alkoholik potrafi skupić na sobie całą uwagę, wzbudzać współczucie i litość oraz manipulować uczuciami bliskich.

Gdzie szukać pomocy dla alkoholika?

Najlepszą i najbardziej skuteczną pomocą dla alkoholika jest umieszczenie go w zamkniętym ośrodku. Jeżeli chodzi o leczenie alkoholizmu, Poznań daje wiele możliwości, jednak pomocy można szukać również w innych miastach. Początkiem walki z tym nałogiem powinno być całkowite odstawienia alkoholu. Pomoże to w odtruciu organizmu z zalegających w nim toksyn oraz odpowiednio go nawodnić. Etap ten pomaga pozbyć się fizycznego uzależnienia.

Po odbyciu skutecznego detoksu można przystąpić do dalszego leczenia, czyli walki z uzależnieniem psychicznym. Polega ona przede wszystkim na rozmowach z terapeutami oraz innymi uzależnionymi.. Skuteczne w walce z nałogiem mogą być różnego rodzaju grupy, takie jak: Klub Anonimowych Alkoholików.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here